INTERIÉR A EXTERIÉR

Feng šuej spálňa – mýty a fakty – Spálňa podľa tradičného feng šuej – 1. časť

Tvar spálne by mal byť obdĺžnik alebo štvorec. Dôvodom je ,že tento tvar prezentuje element ZEM, táto prezentuje stabilitu. Práve preto je tento tvar vhodný pre spanie a prácu. Takto sa ochránite aj v prípade, ak v danom roku príde negatívna energia do daného domu.

Asi tretinu života strávime v posteli, preto je spálňa druhou najdôležitejšou miestnosťou v byte po vstupných dverách. Preto patrí výber miesta na spanie k základom analýzy.

Spánok a odpočinok je dôležitá aktivita, ktorá vplýva na naše zdravie a vitalitu. Preto typ Chi energie tu prítomnej  je veľmi dôležitý. Tak ako kuchyňa, či spálňa by mala byť umiestnená v priaznivých sektoroch založených na 8 Trigramoch, Gua čísle a lietajúcich hviezdach periodických.

Tvar spálne by mal byť obdĺžnik alebo štvorec. Dôvodom je ,že tento tvar prezentuje element ZEM, táto prezentuje stabilitu. Práve preto je tento tvar vhodný pre spanie a prácu. Takto sa ochránite aj v prípade, ak v danom roku príde negatívna energia do daného domu.

V kruhových spálňach je kovové Chi príliš silné.

Ovál nie je vhodný, tento je vhodnejší pre miestnosť, kde sa stretávajú ľudia.

Tvar T má ostrú Sha Chi – zlá energia,  kvôli ostrým rohom.

V trojuholníkovom či inom nepravidelnom tvare spálne je Chi nevyrovnané.

Lichobežník : Chi plynie nevyrovnane. Tu umiesnite posteľ paralelne k stenám pre stabilitu.

 

spálňa feng shui


spálňa feng shui spálňa feng shui           
spálňa feng shui spálňa feng shui 

Tvar L spôsobuje nerovnováhu, táto sa v živote prejaví práve v chýbajúcom sektore podľa BA GUA mapky. Tu je vhodné umiestniť šatník, ktorý rozdelí miestnosť predelí a vytvorí tak pravidelné tvary miestností.

spálňa feng shui   spálňa feng shui

Spanie sa považuje za jinovú aktivitu v našich životoch, takže aj posteľ by mali byť umiestnená popri jinovému zariadeniu. Čo je jin a jang v spálni? Celistvá stena za posteľou je jinová, avšak okno za posteľou je jangové. Je to otvorený priestor, naproti tomu celistvá stena, táto nie je v pohybe takže je jinová. Ak už iná možnosť nie je, tak na okno pri spaní zaťahujte hrubé závesy , ktoré túto stenu  doplnia.

spálňa feng shui  feng shui spálňa 

Nikdy neumiestňujte posteľ do rohu, tak že na vás bude mieriť roh miestnosti, toto sa považuje za zlú ostrú energiu.  Preto záhlavie postele by malo byť vždy opreté o celistvú stenu. Toto je jednoduchý princíp, ktorý musí byť dodržaný napriek tomu, že nemôžete spať na svoju priaznivú stranu. Tu platí pravidlo jednoduchosti. Celistvá stena za hlavou vám prinesie pokojný spánok. Samozrejme je ideálne ak môžete spať na svoj priaznivý smer. Ale ak to možné nie je v danej miestnosti, držte sa jednoduchosti a to jinovej celistvej steny za hlavou. Pozor nikdy nesmiete mať za hlavou a ani pod posteľou vodu, trubky, odpady.

 spálňa feng shui 
 

Mýty a fakty :

Existuje paranoja, že posteľ s nebesami je zlé Feng Shui. Ale nie je. Vzhľad postele, farba postele, prikrývka či vankúše nemajú podľa tradičného Feng Shui na neho vplyv. Dôraz sa má klásť na  pozíciu a lokalitu. Takže ak chcete posteľ s nebesami, tak do toho.

 feng shui posteľ s nebesami

Vodná posteľ. O tejto sa v tradičnom Feng Shui nehovorí, pretože v tých časoch niečo podobné neexistovalo. Avšak tu postačí sa zamyslieť a použiť zdravý rozum. Voda je jangová a nemá nič spoločné s jinovým spaním. Ak sa vám spí na bežnej posteli dobre, neodporúčame na dlhodobé spanie, či vidinu, že sa vám vo vzťahu bude  viac dariť. 

Trám nad hlavou pri spaní vytvára potlačujúce Chi. Trám zabraňuje vchádzajúcej Chi energii prísť dolu k posteli. Toto spôsobuje narušený spánok a za následok môže byť malý zárobok v práci a veľa problémov práve pre osobu spiacu pod takýmto trámom.

 feng shui spálňa trámy 

Podkrovné stropy spôsobujú nevyváženosť, čo má za následok narušený a nepokojný spánok. Deti spiace pod šikminou sú veľa krát spurné a nepokojné. Preto ak je to možné vyrovnajte túto šikminu a ak to možné nie je umiestnite posteľ do miesta, kde je strop najvyšší a nie najnižší.

Zrkladlá. V Čínštine sa povie – Chuang Tou Zhao Jing, Shen Ti Duo Bing. Posteľ dívajúca sa na zrkadlo, zdravie veľa chorôb má. Je to jeden z ďalších rýmov či mýtov, ktorý prišiel neskôr do Feng Shui faktov počas rokov.  Avšak za pravdu sa má : Zrkadlo  môže odrážať v noci svetlo a toto môže spôsobovať nepokoj pri spaní. Takže podľa tradičného Feng shui neprináša zrkadlo v spálni ani nešťastie, či tretie osoby. Avšak čo na to naša kultúra či iné kultúry.

Zrkadlá patria k súčasti nášho života. V prvom rade ho využívame pre pomoc či v domácnosti, ale aj v doprave pri automobiloch, ďalekohľadoch, fotoaparátoch, dokonca už aj ako zdroj tepelnej energie. Ak sa vrátime do čias našich babičiek, tak si ale spomenieme, že zrkadlá boli umiestnené v skriniach na zámok, kde boli zavesené červené strapce. Tieto nás mali ochrániť pred zlými duchmi či mŕtvymi dušami, ktoré tu môžu byť uväznené a podobne. 
feng shui spálňa - feng shui zrkadlo 

A čo naša prax so zrkadlami v spálni: Osobám, ktorým sme odstránili zrkadlo zo spálne sa spalo pokojnejšie. A u pároch, kde sme našli zrkadlá v spálni sa nám potvrdila nevera v ich vzťahu. Názor si urobte sami. Poraďte sa kam umiesniť zrkadlo  u vás doma. 

V Malajzii je bežné, že hlavná spálňa je umiestnená na poschodí presne nad vchodom. Taktiež tu koluje mýtus, že spanie nohami smerom na hlavný vchod/akoby von z domu/ je truhlová pozícia. Toto je však úplný nezmysel. Hlavný vchod nemá vôbec žiadny vplyv na to, že nad ním máte spálňu, kde spíte. Negatívne je, ak naozaj spíte hlavou alebo nohami priamo naproti dverám do spálne. 

Spálňa je nevhodná v suteréne, kde je nevetraný a vlhký priestor. V tomto nevzniká priaznivá Chi pre spánok.  

Veľa ľudí rieši spanie nad kuchyňou a považuje ho za škodlivé. Toto je len v prípade ak osoba priamo spí nad sporákom. V základe môže byť, že bude mierne náladováa vrtošivá. Avšak tu pri pevnom a vysokom strope sa nie je čoho obávať. 

Niektorí ľudia hovoria, že otvorené police spôsobujú Sha Chi – zlú energiu, keďže vyzerajú ako krájajúce čepele. Podľa tradičného Feng Shui toto nie je pravda. 

Niektoré spálne majú stĺp priamo v strede miestnosti. Toto sa považuje za tzv. kôl v srdci a nie je to dobrá formácia pre priaznivé Chi v spálni. Zasahuje to  Tai Chi čiže stred či srdce miestnosti.  Ďalším dôvodom je a to  bez ohľadu na umiestnenie postele, že tento stĺp spôsobuje vnútorné Sha Chi – zlú energiu smerujúce na posteľ.

 

Spanie a dvere : 

Ak je posteľ nasmerovaná s vašimi nohami naproti dverám, tak sa hovorí, že ide o tzv. truhlovú pozíciu, alebo podľa našich ženských klebiet – pozícia mŕtveho muža. Toto je naozaj stará povera, v skutočnosti sa ale nespí v truhle.  Každopádne vo Feng Shui to znamená, že energia vchádzajúca do izby cez dvere naráža na posteľ, čo spôsobuje nepokojný alebo zlý spánok. Riešenie je jednoduché. Posuňte posteľ tak, aby vaša hlava či nohy nesmerovali na dvere. Ak to možné nie je z dôvodu malej miestnosti, umiestnite si sem clonu alebo paraván v čase spania. Pozor tento má byť rovnako vysoký ako dvere.

V prípade, že na posteľ smerujú dvere kúpeľne platí to isté. Umiestnite si sem paraván vysoký ako dvere v čase spania.
feng shui spálňa s kúpelňou 
feng shui spálňa spálňa feng shui s kúpeľňou 

 

Ak dvere spálne smerujú na dvere inej spálne, tak toto je v poriadku pokiaľ je priestor medzi nimi nie príliš úzky. Energia Chi tu môže blúdiť.

feng shui spálňa 

Ak na dvere do spálne mieri roh stien, toto sa považuje za Sha Chi – zlú energiu. Pôsobí to priamo na kvalitu  v miestnosti bez ohľadu či ide o dobrý sektor v dome alebo dvere sa otvárajú na dobrý smer. Tu je nevyhnutné umiestniť sem skrinku, ktorá tento roh vyhladí. Alebo miestnosť nevyužívať ako spálňu. 


spálňa feng shui

 

 

 

MAIN LOGO 01GABRIELA Horáčková Voštináková,
Slovensko a Česká Republika

Janáčková 4, 811 08 Bratislava
IČ: 05763614

00 421 949 862 130

INFO@FENGSHUIHARMONY.SK

©2006-2021 FengShuiHarmony.sk, Hosted on MyDreams VPS server